Mokotės 10 arba 11 klasėje ir svarstote, kokią profesiją rinktis ateityje? O gal šiuo metu kaip tik galvojate, kur stoti ir ką studijuoti? Sekasi tikslieji mokslai, bet apie elektronikos inžinerijos studijas dar negirdėjote? Ar žinojote, kad elektronikos inžinerija yra viena perspektyviausių ateities profesijų? Jei į šiuos klausimus atsakymų neturite, tuomet atsidūrėte kaip tik ten, kur reikia, nes šiame straipsnyje pristatysime ir supažindinsime jus su šia profesija labai išsamiai.
Elektronikos inžinerijos svarba šiuolaikiniame pasaulyje
Įvairūs elektroniniai prietaisai – neatsiejama mūsų šiuolaikinio gyvenimo dalis. Išmanieji telefonai, kompiuteriai, transportas, medicinos įranga, robotika, dirbtinis intelektas – sąrašas tiesiog begalinis. Elektronikos inžinerija – inžinerijos sritis, susijusi su įvairių elektroninių įrenginių, sistemų ir komponentų projektavimu, kūrimu, testavimu bei priežiūra. Paprastai tariant, būtent elektronikos inžinieriai kuria, testuoja ir net programuoja elektroninius prietaisus, kuriuos mes naudojame kasdieniame gyvenime. Elektronikos studijos suteikia galimybe išmokti dirbti su skirtingomis elektroninėmis sistemomis ir grandinėmis, siekiant integruoti jas į vieną bendrą visumą.
Elektronikos inžinerijos poveikis visuomenei
Ar žinojote, kad elektronikos inžinerija turi didžiulį poveikį mūsų visuomenei, prisidėdama prie aplinkos apsaugos ir žmonių sveikatos gerinimo? Elektronikos inžinieriai nuolat kuria ir tobulina saulės ir vėjo jėgaines, todėl galime naudoti mažiau iškastinio kuro. Išmanieji elektros tinklai, elektromobiliai, išmaniosios šiukšliadėžės, oro bei vandens kokybės monitoriai – taip pat šių specialistų darbo vaisiai. Be to elektronikos inžinieriai kuria sprendimus, kurie leidžia efektyviai perdirbti elektronikos prietaisų atliekas bei taip prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo.
Elektronikos inžinerija neatsiejama ir nuo žmonių sveikatos gerinimo. Specialistai projektuoja ir kuria įvairius šiuolaikinėje medicinoje naudojamus prietaisus, pavyzdžiui, nešiojamas apyrankes ir kitus jutiklius, kurie stebi tokius asmens sveikatos rodiklius, kaip kraujo spaudimas, pulsas, miego kokybė ir kita. Be viso to modernūs elektronikos sprendimai leidžia gydytojams daugiau konsultacijų teikti nuotoliu, o ne tik gyvai, taip sumažinant dideles apkrovas ligoninėse.
Karjeros galimybės ir perspektyvos
Elektronikos inžinerijos studijos atveria labai plačias galimybes darbo rinkoje. Po studijų galima dirbti įvairiuose sektoriuose: telekomunikacijų, automobilių, medicinos įrangos pramonės ar energetikos. Elektronikos inžinerijos studijos siūlo inovacijų ir kūrybiškumo laisvę. Tapus specialistais, atsiranda galimybė dalyvauti įvairiuose mokslinių tyrimų projektuose ir net prisidėti prie naujų produktų kūrimo. Kiekvienai smalsiai asmenybei tai išties labai didžiulis pliusas. Darbo aplinka jūsų laukia taip pat labai įvairi: elektronikos inžinieriai dirba ir biuruose, ir laboratorijose, ir gamyklose, tad nuobodžios monotonijos čia tikrai nepajusite.
Žvelgiant į pasaulines darbo rinkos tendencijas, svarbu paminėti, kad ši sritis išlieka gana dinamiška ir turi didelę pasiūlą ateičiai. Elektronikos inžinerija – esminė visų technologijų plėtros varomoji jėga. Jei šioje srityje nebūtų jokių inovacijų, negalėtume naudotis net paprastomis technologijomis, todėl iš esmės keistųsi net ir mūsų įpročiai, tai reikštų didelį žingsnį atgal visoje žmonijos istorijoje. Dirbtinio intelekto plėtra ir kiti šiuo metu vykstantys pokyčiai, tokie kaip gamybos ir kasdienio gyvenimo skaitmenizacija, dar labiau didina šios profesijos poreikį. Tai gera žinia tiems, kurie pasirinko ar renkasi šią studijų kryptį.
Studijų galimybės Lietuvoje
Elektronikos inžineriją galima studijuoti Lietuvoje, Kaune. Tarptautiniai įvertinimai rodo, kad elektronikos studijos suteikia daug galimybių, o Kaune tam kuriamos itin palankios sąlygos. Kiekvienais metais „Financial Times“ investicijų ekspertų padalinys „fDi Intelligence“ skelbia prestižinius investicinius reitingus, kuriuose palyginamos daugiausiai žadančios investicijų kryptys Europoje. Baltijos Bostonu vadinamas Kaunas išskiriamas kaip viena tinkamiausių vietų elektronikos tyrimams ir plėtrai Europos Sąjungoje, vertinant kaštų ir kokybės santykį.
Studijos Kaune siūlomos Kauno technologijos universitete (KTU) arba Kauno technikos kolegijoje (KTK), kuri nuo liepos 1 d. vadinasi Lietuvos inžinenrijos kolegija.
KTU siūlo šias studijų kryptis: elektronikos inžinerija arba transporto elektronika. Po 4 metų įgyjamas inžinerijos mokslų bakalauro laipsnis. Yra galimybė apsiginti bakalaurą ir po 2 mokslo metų. Šios studijos išskirtinės tuo, kad paskaitas dėsto aukšto lygio mokslininkai bei kviestiniai lektoriai, universitetas turi daug nuolat atnaujinamų laboratorijų, kurias įranga remia inovatyviausias technologijas kuriantys verslai, o į projektinę veiklą studentai įtraukiami jau studijų metu. Taip pat siūlomos ir tarptautinės studijos: Erasmus+ studentų mobilumo programa daugiau kaip 40 šalių aukštosiose mokyklose. Galima rinktis ir Erasmus+ praktiką užsienio studijų ir mokslo institucijose.
KTK siūlo šias studijų kryptis: elektronikos technika arba autotransporto elektronika. Galima studijuoti 3 metus nuolatinėse studijose, arba pasirinkti ištęstines ir mokytis 4 metus. Šios studijos išskirtinės tuo, jog yra paremtos praktika ir ne tik specialiųjų profesinių kompetencijų, o ir bendrųjų gebėjimų bei vertybių ugdymu. Kaip ir KTU, taip ir KTK siūlo ir tarptautinių studijų galimybę pagal Erasmus+ studentų mobilumo programą užsienio aukštosiose mokyklose. Galima rinktis ir Erasmus+ praktiką įvairiose užsienio įmonėse.
Specialybės pasirinkimas – labai svarbus žingsnis, tad siūlome gerai pagalvoti apie elektronikos inžinerijos studijas. Ši specialybė turi didelę paklausą ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tinkamai pasirinkta specialybė atvers jums dideles karjeros bei gyvenimo galimybes, tad pasitikite rytojaus studijas drąsūs bei kupini vilčių!